Santa Maria
Díjugrató edzésterve
Hétfő: Könnyű munka
Kedd: Ugróedzés
Szerda: Futószárazás
Csütörtök: Pihenőnap
Péntek: Ugróedzés
Szombat: Könnyű munka
Vasárnap: Szabadonugrás
Edzés elött:
Bemegyek a bokszába, kap egy szép almát, ameddig majszol addig én hozom az ápoló cuccom. Jó alaposan lecsutakolom, kikaparom a patáját, kigubancolom a sörényét és selymesre kefélem a szőrét. Felrakom rá a nyergét, a kantárját és az ín- és boka védőit. Bekapcsolom a hevedert és irány lovagolni…
Könnyü munka:
Helyszín: lovaglókarám Idő: 70-75 perc
…bemelegítés képpen lovagolunk mindkét kézre 5-5 percet (lépésben), utána
lépésben csinálunk pár kiskört átlóváltást, nagykört és kígyóvonalat. Ha ez megvolt akkor ügetünk, lovagolunk mindenféle alakzatokat (nagykör, kiskör, kígyóvonalak…) mindegyik kézen. Jöhet a vágta, az összeszedett lendületes vágtát gyakoroljuk, párszor átmegyek vele a cavalettin is (ez sosem árt), gyakoroljuk az ugrásváltásokat is, mivel egy technikásabb pályán többször is összefuthatunk vele. Visszaveszem lépésbe, hosszabb szárat adok neki, hagyom had lépjen így 1-2 percig. Utána ismét összeszedem, felveszem a szárakat és ügetünk, átmegyünk a cavalettin párszor és a szlalomot is megnézzük, fő a változatos és színes munka. Levezetésképpen lépésben hosszú száron léptetem jó 8-9 percig…
Ugróedzés:
Helyszín: ugrópálya Idő: 40-50 perc
…a bemelegítésre és az előmunkára ilyenkor fordítok a legnagyobb hangsúlyt mivel itt a legnagyobb esélye a sérülésnek és a legnagyobb sérülések is az akadálypályán szerezhetőek. Lépésben melegítünk be, jó 5-5 percet mindkét kézre, közbe több kiskört, nagykört és átlóváltást is lovagolunk. Ha már kellően ellazult akkor jöhet egy kis ügetés, ezt is épp csak addig csinálom ameddig kellően ellazul (közbe lovagolok mindenféle alakzatokat). Ezután jöhet a vágta, nem megyek vele túl sokat hiszen az akadályoknál lesz szügségünk az energiára. Ha már kellően előkészültünk akkor kimegyünk az akadálypályára most 11akadály ( a kombinációs akadályokat nem egy akadálynak számolva) vár minket, különféle típusok, kombinációk. Mindegyik 150 és 180 cm között van. Beugratom vágtába és rálovagolok az első akadályra ez egy sima meghívóoxer 165 cm magas ez könnyen ment. Utána jön egy jobbos kanyar és már lovagolunk is rá a 3-as kombinációra az a. eleme egy sima 170 cm magas oxer, utána jön a b. elem ami egy 150 cm-s oxer és végül a c. elem ami egy 170 cm magas oxer, mindegyik között 2 vágtaugrás van, az a. elem könnyen ment, a b. elemre egy kicsit közelről ugrottunk el, de azért megvolt a c. elemnél viszont már nagyon alá mentünk, ez főleg az én hibám volt, a pacim ügyessen elrugaszkodott, de még így is levertük az utolsó rudat. Egy ugrásváltás és balos kanyar, jön a triple bar ez 170 cm magas, óriási erőkifejtést igényel, a pacim figyelmessen közelíti, érzem rajta ,hogy egy kicsit elgondolkodik ,hogy biztossan ugorja-e megbíztatom pálcával és óriásit ugrik rá, átvisszük és már száguldunk is a vizesárok felé, ez 2,20 m-es. A lovam egyetlen félelme a víz!! Amint meglátta egyből elbizonytalanodott, minden tudásomra szügség volt ,hogy rábírjam az ugrásra, végül ráugrott, de a lendületünk a bizonytalanság miatt megtört így a patája beleért a vízbe bár mennyire is küzdött. Utána jött egy 180 cm magas meredek, jól vissza kelett venni a lendületből ,hogy ne lapuljon el az ugrás, ez sikerült és gyönyörűen átugrattuk. Jött egy éles bajos kanyar és egy 2-es ugrás az akadályok között egy vágtaugrással, az a. elem egy 175 cm magas oxer, ezt sikeresen átugratjuk, utána jön egy 160 cm magas meredek, tökéltessen befértünk az akadályok közé, így a vágtaugrás is szépen kijött és a meredeket is gyönyörűen vettük. A következő egy 160 cm magas kőfal, ezt picit bizonytalanul, de hibátlanul vettük, végül az utolsó akadály egy 170 cm magas triple bar ami alatt egy vizes tálca van, a vííz… A pacim elég bizonytalan, jól meg kell bíztatni, de végül erre is ráugrik az utolsó lécet megkoccantja a hátsó patájával, de végül nem esik le. Hagyom egy picit had vágtázzon aztán szép lassan lerövidítem, jól megdícsérem visszaveszem ügetésbe utána pedig lépésbe. Léptetem egy jó 12-18 percet hosszú száron közben nagyjából meg is szárad így kisebb a veszélye annak ,hogy megfázzon …
Futószárazás:
Helyszín: futószáras karám Idő: 28-35 perc
… még ráteszem a futószárazáshoz szükséges kellékeket és indulhat a munka. Természetesen itt is a bemelegítéssel kezdek ami annyiból áll ,hogy léptetem jó 5-6 percig, utána jöhet egy kis ügetés, szépen egyensúlyban mozog, végig figyel rám. Az átmeneteket is sokat gyakoroljuk először csak lépés-ügetés közti átmeneteket, majd ügetés-vágta átmeneteket és végül lépés-vágta átmenetekkel is megpróbálkozunk. Végig kézségessen teljesít, amint megkapja a jelet már be is ugrik vágtába vagy ha épp azt kérem akkor megáll. Mindkét kézre jól átmozgatom. Levezetésképpen pedig léptetem jó 6-7 percet…
Szabadonugrás:
Helyszín: a fedeles szabadonugró része Idő: 45-50 perc
…itt csak ín- és bokavéső van rajta meg egy csikókantár (persze szár nélkül) vagy egy kötőfék. Természetesen itt is bemelegítem ,hogy a sérülésveszélyt minimalizáljuk. Ezt egy futószárral tesszük meg jó 7 percet léptetem, majd ügettetem kb. 5 percet végül vágta 2-3 percig. Mindkét kézre megmozgatom, utána pedig irány az akadályokhoz. Először egy 40 cm X-et rakok neki, utána 4 vágtaugrás és egy 30 cm-es meredek. Ezt megcsináltatom vele 2X, ezeket még különösebb gond nélkül szinte hanyagul ugorja át. Az első akadályt felrakom 50 cm-re a másodikat pedig 70 cm-re, még mindig 4 vágtaugrás van közöttük. Ezt is 2X ugorja, különösebb megerőltetés nélkül. Közelebb viszem egymáshoz a két akadályt, így már csak 3 vágtaugrás marad, az elsőakadályt megemelem 70 cm-re a másodikból pedig csinálok egy 100 cm-es oxert, ezt 1X ugrattatom ezt a kombinációt vele, utána csinálok egy 120 cm-s meredeket előre, a másodikból pedig egy 120 cm-es oxert. Itt már szemmel láthatóan jobban odafigyel, de könnyedén ugrálja át. Megcsinálom az első akadályt 150 cm-re (még mindig meredek) a másodikat pedig egy 140 cm-s oxerre, a két ugrás között továbbra is 3 vágtaugrás van. Jól felhúzza a lábait amikor ugorja, de magasan fölötte megy, így bátorkodom a meredeket felrakni 170 cm-re az oxert pedig 160 cm-re. Ez már nagyobb kihívás, de ő megoldja és miután gyönyörűen átrepül felttüg nagyképűen tovább vágtat. Ezután egy kicsit változtatok az összeállításomon, rakok 3 akadály amik között 3-3 vágtaugrás van az első két akadály meredek, az első 60 cm a második pedig 100 cm, a harmadik pedig a lényeg, ez egy oxer aminek a magasságát folyamatosan növelem, először 170 cm ezt szépen ugorja, bár jól megnézi magának. Utána felrakom 180 cm-re ezt első próbára leveri a hátsó lábával mert kicsit messziről is ugrik rá meg laposat is. Még egyszer azért ráküldöm, próba szerencse, most már odafigyel és óriásit ugrik rá, jól meg is dicsérem. Az oxert utána felrakom 190 cm-re, az előzőhibájából tanulva koncentrál és jól behúzza a lábait, sikeresen megcsinálja. Végül felrakom 200 cm-re, ezt megkoccantja, de már nem gyötröm tovább, ilyen magasságokat úgyse nagyon ugrunk versenyen. Levezetésképpen elviszem sétálni, jó 15 percet sétálok vele a legelők mellett, és utána jön a jól megérdemelt pihenés a legelőn…
Edzés után:
…Beviszem a bokszába, leszedem róla a védő cuccokat, a nyerget és végül a kantárt is. Átcsutakolom szalmával ha még mindig izzadt. Kikaparom a patáját és ha sáros a lába akkor áttörlöm. A jutalomfalatkája természetesen nem marad el, a szokásos alma, répa vagy jutalomfalatka adagot megkapja.
Az edzésterv saját munka! Rengeteget dolgoztam vele, szóval légyszives ne másold!
Wiki
|